Karate dla dziecka

  1. Home
  2. /
  3. Bez kategorii
  4. /
  5. Karate dla dziecka

Karate dla dziecka

Posted in : Bez kategorii on by : admin

Poszukiwanie dodatkowych zajęć dla dziecka w wieku przedszkolnym czy szkolnym potrafi przysporzyć nie lada problemów dla rodziców. Trzeba kierować się predyspozycjami psychofizycznymi dziecka, ale przede wszystkim jego chęcią do systematycznego wykonywania określonych zadań. Jedną z częstszych form aktywnego spędzania czasu wolnego u dzieci jest korzystanie z zajęć karate. Skąd taka moda na ten typ wschodnich sztuk walki?

Trening połączony z zabawą

Praca z dziećmi zawsze powinna opierać się na zabawie. Bez radości i uśmiechu zarówno maluchy, jak i starsze dzieci, nie będą czuły chęci dalszego uczestniczenia w zajęciach. Dobry trener będzie potrafił je tak przygotować, by zestaw ćwiczeń uwzględniał również przerwy. W programie przeplatać się powinny ćwiczenia indywidualne i zabawa z całą grupą. Zatem przy wyborze odpowiednich zajęć trzeba zaczerpnąć wiedzy, jaki system pracy jest stosowany przez prowadzącego.

Karate rozwija ciało

Technika walk wschodnich pozwala wpłynąć na kondycję młodego człowieka. Odpowiednio skoordynowane ruchy, napięcie mięśni podczas wykonywania ćwiczeń oraz częstotliwość ich wykonywania kształtują ciało młodego człowieka. Rodzice mogą po kilku miesiącach zaobserwować, że u pociechy widać mięśnie brzucha czy ud. Brak wałeczków tłuszczowych oraz odpowiednia sylwetka całego ciała zachęca zarówno małych, jak i starszych do systematycznego chodzenia na zajęcia karate.

Umysł a karate

Nie tylko ciało korzysta na systematycznych zajęciach z karate. Niektóre cechy umysłu są również usprawniane dzięki tej sztuce walki. Należą do nich:

  • Znaczący wpływ na polepszenie rozwoju poziomu koncentracji u dzieci – prawidłowe wykonywanie pozycji wymaga od dzieci systematycznego ich powtarzania.
  • Samokontrola na podłożu fizycznym i psychicznym – zajęcia karate umożliwiają trenującemu naukę samokontroli odruchów, często niepożądanych wobec obcych osób.
  • Niezbędna umiejętność dążenia do osiągnięcia celu – stopniowanie trudności wykonywania zadań, ale także systematyczny i podzielony na etapy trening karate wymaga od trenujących pokory w oczekiwaniu na rezultat.

Czego uczy karate?

Trzeba pamiętać, że odpowiednio prowadzone zajęcia uczą szacunku do zasad i norm postępowania. Dodatkowo młodzi ludzie pamiętają, że uczą się przede wszystkim podstawowych zasad obrony, a nie ataku. Co istotne, karate to przede wszystkim dobra zabawa z rówieśnikami, która pokazuje dziecku, że rozmowa i unikanie kłopotów jest o wiele lepsze od argumentu siłowego. Umiejętność panowania nad emocjami to kolejna cecha, która jest udoskonalana podczas treningu. Młody człowiek zdobywa wiedzę, w jaki sposób odczytywać i kontrolować odruchy swojego ciała. Te wszystkie umiejętności mają ogromne znaczenie nie tylko podczas treningu, ale w całym życiu.
Zajęcia karate dla najmłodszych

Już w okresie przedszkola dzieciaki mogą aktywnie uczestniczyć w zajęciach karate. Nierzadko odbywają się one w placówce, do której uczęszcza malec. Istnieją także szkoły karate, gdzie rodzice przywożą swoje pociechy. Trzeba opłacić zajęcia i kupić dziecku strój do karate, czyli kimono. Buty czy ochraniacze nie są w tym sporcie konieczne. Dlatego też nie należy on do specjalnie drogich zajęć dodatkowych dla dziecka. Trzeba zawsze pamiętać, że wybór tego typu zajęć nie może odbywać się bez udziału i decyzji malucha. Dzięki poszanowaniu jego zdania chęć uczestniczenia w zajęciach będzie większa, a to pierwszy krok do nauki obowiązkowości i ponoszenia konsekwencji za własne wybory.

Urszula Rogalska

Urszula Rogalska
Pedagog, terapeuta i doradca zawodowy, której pasją jest rozwój człowieka od narodzin do dorosłości. Absolwentka Akademii Bydgoskiej i Uniwersytetu Śląskiego. Dzieli się swoją wiedzą poprzez bezpośredni kontakt w placówkach edukacyjnych, ale również za pośrednictwem Internetu, współpracując z różnymi portalami o tematyce parentingowej, m.in. Hasbro, Hipp, Parenting i inne. Wraz ze swoją dwójką indywidualistów aktywnie spędza czas uprawiając różne dyscypliny sportu, a w chwilach wolnych wraz z mężem odpoczywa nad jeziorem wędkując.

autor: Urszula Rogalska, data: 31 sty 2015